Célunk, hogy minél több természeti érték maradjon fenn hazánkban, ezért részt veszünk egyes beruházások hatósági engedélyezési eljárásában, szükség esetén pedig a média figyelmét is ráirányítjuk a természeti értékeket károsító tevékenységekre. Kiemelten foglalkozunk a helyi jelentőségű védett területekkel: akciókkal, kiadványokkal, képzésekkel, konferenciákkal hívjuk fel rájuk a figyelmet.
Évente több ezer fiatal vesz részt a tagszervezeteink által működtetett természet- és környezetismereti táborokban, erdei iskolákban és kerül ezáltal közelebb a természethez.

Folyamatosan figyelemmel követjük, hogy mennyi pénzt jut az uniós és hazai fejlesztési forrásokból a biológiai sokféleség megőrzésére, illetve károsítására.   

Kiemelten foglalkozunk a helyi jelentőségű védett területekkel: akciókkal, kiadványokkal, képzésekkel, konferenciákkal hívjuk fel rájuk a figyelmet.   

Évente több ezer fiatal vesz részt a tagszervezeteink által működtetett természet- és környezetismereti táborokban, erdei iskolákban és kerül ezáltal közelebb a természethez.   

Alprogramok

Fővárosi természeti értékeink

A közel kétmillió városlakóból kevesen tudják, hogy a főváros 525 négyzetkilométere nem csak urbánus gondokat és értékeket, de problémákat és természeti kincseket is rejt.
Ezen értékek népszerűsítésére szeretnénk a védett területek megismerését, megóvásának fontosságát minél több emberhez eljuttatni. Ehhez évek óta különféle programokat szervezünk, kiállításokkal, kiadványokkal és különféle tevékenységekkel hozzuk közelebb az itt élőkhöz fővárosunk védett természeti értékeit.

Fővárosi természeti értékeink

“Ismerd meg! Szeresd meg! Védd meg!” Komplex foglalkozás védett fővárosi területeken

A Magyar Természetvédők Szövetsége az idei évben is sikeresen pályázott a Fővárosi Önkormányzat Környezetvédelmi Alapjához.

Ingyenes programsorozat keretében felső-tagozatos diákok, közelebbről is megismerhették Budapest két természetvédelmi területét. A program több részből állt, mely komplex képet adott  a diákok számára a fenti területekről. Célunk az volt, hogy a diákok megismerjék, megszeressék, és tegyenek is a terület védelméért, így a kiválasztott csoportokat aktívan bevontuk egy természetvédelmi terület megóvásába.

E programon kívül további nyolc intézmény zöldítésében segítettünk, melyhez minden eszközt biztosítottunk.

Finanszírozás és természetvédelem

Projekt leírása 

Az Állampolgári Figyelő (Citizens’ Observatory) elnevezésű projektünk célja, hogy növeljük az Európai Unió NextGenerationEU gazdaságélénkítő csomag keretében biztosított támogatások átláthatóságát és elősegítsük az állampolgári részvételt a pénzügyi döntésekben. 

Jelenleg rendkívül kevés lehetőség van beleszólni az uniós támogatások elosztásával kapcsolatos döntésekbe. Többek között ez is az oka annak, hogy az uniós (és nemzeti) támogatások a biodiverzitás csökkenését és az éghajlatváltozást egy rendkívül leszűkített eszközzel, a szén-dioxid kibocsátás csökkentésével próbálják meg orvosolni, és nem támaszkodnak az ökoszisztéma alapú megoldásokra.  

Pedig hazánk az Európai Unió többi tagállamával együtt vállalta, hogy 2024-re az uniós költségvetésben 7,5%-ra növelik a biológiai sokféleség védelmére és helyreállítására szánt összeget. Jelenleg ettől a céltól nagyon messze vagyunk.  

Projektünk kilenc uniós tagállamban (Csehország, Románia, Horvátország, Szlovénia, Franciaország, Németország, Görögország, Litvánia, Portugália) erősíti a civil kontrollt az uniós pénzügyek felett. 

Szervezetünk a magyar Helyreállítási Terv vízgazdálkodási komponensében zajló beruházásokat monitorozza. 

Háttéranyagok védett fővárosi értékekről

A közel kétmillió városlakóból kevesen tudják, hogy a főváros 525 négyzetkilométere nem csak urbánus gondokat és értékeket, de természeti problémákat és kincseket is rejt.

Ezen értékek népszerűsítésére szeretnénk a védett területek megismerését, megóvásának fontosságát minél több emberhez eljuttatni, melyhez egy olyan túravezetésre alkalmas szakember bázis kialakítását is fontosnak tarjuk, amely alkalmas a területek minél szélesebb körű megismertetésére.

A túravezetés felől érdeklődőknek ezért az alábbiakban összegyűjtöttük azon anyagainkat, melyek segítséget jelenthetnek felkészülni a sikeres túravezetésre, fővárosunk védett területeinek népszerűsítésére.

Hírek
2024. márc 21.
Fű alatt buktathatja meg a magyar kormány a természet helyreállításáról szóló uniós rendeletet

Fű alatt buktathatja meg a magyar kormány a természet helyreállításáról szóló uniós rendeletet

2024. március 1-jén az Európai Parlament támogatta a természet-helyreállítási rendeletet, mely a természeti környezet és az élőhelyekre támaszkodó klímavédelem megerősítését célozza. Az ülésen az EP-képviselők többsége – a Fidesz képviselőivel együtt – megszavazta az Európa jövője szempontjából kulcsfontosságú jogszabálytervezetet, valamint a korábbi tanácsi fordulókban azt a magyar kormány is támogatta. Néhány nappal a végső döntést meghozó Környezetvédelmi Tanács ülése előtt úgy tűnik, hogy a magyar kormány gyökeresen megváltoztatta az álláspontját, és átállt a támogatóktól az ellenzők táborába, ami az előzmények tükrében váratlan és nehezen érthető. Mindez megpecsételheti a kezdeményezés sorsát.

Oldalak

“Ismerd meg! Szeresd meg! Védd meg!” Komplex foglalkozás védett fővárosi területeken

 

Ingyenes programsorozat keretében iskolai csoportok részletes ismereteket szerezhetnek egy-egy budapesti védett területtel kapcsolatban. A program több részből áll, mely komplex képet nyújt a felső tagozatos, ill. középiskolás diákok számára a területekről. Célunk, hogy a diákok megismerjék, megszeressék, majd tegyenek is a terület védelméért, így a kiválasztott csoportokat aktívan vonjuk be egy természetvédelmi terület megóvásába.

 

Kiadványok

Természetvédelem

A mi sokszínű kertünk szórólap

Már egy zsebkendőnyi kertdarab is jó szolgálatot tehet, ahol megkezdhetjük a környezettudatos, természetbarát lépések sorát.

Ha csatlakozni szeretnénk a felelősen gondolkodó és a természet megőrzéséért tenni is akaró közösséghez, nem kell mást tennünk, mint hogy elkezdjük úgy tervezni, gondozni kertünket, hogy az itt felsorolt lépések közül minél többet megvalósítunk a lehetőségeinkhez mérten.

Természetvédelem

Rovaratlasz - Tények és számadatok barátainkról és ellenségeinkről a gazdálkodásban 2022

A Rovar Atlasz szerint világszerte csökken a rovarok száma az iparszerű gazdálkodás és a nagy mértékű növényvédőszer-felhasználás miatt, ami veszélyezteti az élelmiszer-előállítást. 
A rovarok működtetik bolygónk ökológiai rendszerét, és biztosítják élelmiszer-ellátásunkat – legfontosabb növényeink 75%-a a rovarok beporzásától függ. A rovarok emellett a trágya és az elhalt növényi anyagok lebontásával javítják a talajminőséget és csökkentik a növényi kártevőket. 
A Rovar Atlasz rámutat, hogy a rovarfajok és a beporzók száma súlyos hanyatlásban van a növényvédő szerektől függő iparszerű gazdálkodás miatt. A kiadvány emellett javaslatokat is megfogalmaz a döntéshozók számára a folyamat megfordítása érdekében. 

A kiadvány innen is letölthető.